Image and video hosting by TinyPicVurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor, Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

29 Nisan 2016 Cuma

Shiplemek Nedir?

Son 3-4 yıldır bir ship meselesi sürüp duruyor. Özellikle genç nesil sevdiği beğendiği ünlü için bu terimi kullanır oldu. Haliyle yeni yeni hayranlık furyasına katılanlar için bu kelime anlamsız kaldı. Bana da zaman zaman çok olmasa da anlamı için gelen oluyordu. Bende bu yüzden bu gün bu kelimeyi açıklamak istedim.

Öncelikle ship İngilizce de ''GEMİ'' demekmiş. Ne kadar araştırırsam araştırayım bu çıktı. Görsellerde bile gemi çıkıyor. Bunun yanında ship son ek olarak kullanılıyormuş ''friendship'' gibi. Eğer ki bu konuda İngilizce bilenler yorum bölümüne açıklama yaparlarsa sevinirim. Ship tek başına kullanıldığında başka anlama geliyor mu bilmek isterim.

***
EDİT: Beklenen bilgi geldi. 
audrey : Buradaki ship "relationship" in kısaltması.
***

Her neyse biz ülkemizde nasıl kullanıldığına ve ne anlamda kullanıldığına bakalım; 

Shiplemek olarak tanımladığımız kelime aslında yakıştırma anlamına geliyor. Bu shiplemek olayı sadece ünlüye değil bazen bir ünlüyle kendimizi de yakıştırabiliriz. Bir ünlüyle başka ünlüyü de yakıştırabiliriz. Hatta çevremizde ki hoşlandığımız kişi ile de kendimizi yakıştırabiliriz. Yine çevremizde ki iki kişiyi de yakıştırabiliriz. Belki bir dizi karakterlerini de yakıştırabiliriz. Hepsi shiplemek teriminin içerisine giriyor. Cümleye dökersek ''-Ay bu ikisi keşke evlense çok yakışıyorlar.'' ya da '' - Bunlar birbirlerine çok uygun kesinlikle sevgili olsunlar.'' gibi düşünebiliriz. 
Kısacası anladığınız gibi; iki kişiyi birbirine yakıştırıyorsanız, bu iki kişinin birlikte olmasını umuyorsanız buna shiplemek diyoruz.
Peki senin hiç shiplediğin birileri var mı derseniz ben;

Liu Wen ve Siwon'u birbirlerine çok shipliyorum. Aslında bu ikili birlikte program çektiler ve bu programda sevgili olmayı denediler. Program bittikten sonra bu iki ünlüyü de göz hapsine alan kişiler küçük küçük ip uçları aradılar ve buldular. Buna rağmen iş haricinde ikiliyi yan yana göremedik. Zaten hemen Siwon askere gitti. Şuan Siwon askerde olduğu için bir şey yok ama umarım asker sonrası bu ikiliyi yan yana görebilirim. Şahsen ben hala umuyorum, umutluyum.
(Bu arada ELF'im ve Siwon biaslıyım.)
Bahsettiğim programı buradan izleyebilirsiniz; tık tık 


8 yorum:

 1. Bunun hatta makarası bile var ''I ship this Ship'' diye dfghjklk Ne zaman yan yana duran gemileri görsem aklıma gelir hatta.

  YanıtlaSil
 2. buradaki ship "relationship" in kısaltması :-)) dediğin gibi birini birine yakıştırmak için kullanılıyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ay çok teşekkürler o kadar çok aradım ki yanlış bilgi vermemek için bulamadım sadece ship/ shiplemek olarak geçiyor. :)

   Sil
 3. Açıkçası bunu araştırmak için hiç uğraşmadım :D Sonradan birbirlerine yakıştırılan oyuncular üzerinden dolaştığını anladım. :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu postu yazana kadar benimde aklıma gelmemişti. Neden kullanıldığını biliyordum ama derinlemesine inmemiştim. :D

   Sil
 4. bu zamane gençliği bize daha neler öğretecek... O kadar farklı bir dil geliştirmişler ki bazen anlamakta güçlük çekiyorum. :) yeni bişey öğrenmiş oldum ^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi daha da çok şey öğretecek sanırım. :)

   Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

(BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma