30 Kasım 2017 Perşembe

Çok Mutsuzum

2 yıldır bitmek bilmeyen bir mutsuzluk yaşıyorum. Yanlış anlamayın depresyonda filan değilim ama hayat bana ağır gelmeye başladı. 2016 sonunda bu yıl için umut etmiştim ama bu yılda umduğumu bulamadım. Yılın bitmesine 1 ay kaldı ve yine ne bir tane anı ne bir tane güzel yıllar sonra hatırlanacak gün oldu. Gerçekten ekonomik etkenler arttıkça insan mutsuzluğa doğru gidiyor.


İtiraf etmem gerekirse babamın yaşadığı günlerde babamın değerini bilmediğim için çok pişmanım. Bu onu üzdüm anlamında değil, gerçekten o zamanlar hiç bir şey bilmiyormuşum ben onu fark ettim. Her gün para versin ben gideyim arkadaşlarımla yiyeyim düşüncesindeydim. Bir de var ya acayip prensestim. Kursa gidiyordum o zamanlar babam arabayla bıraksın diye gözetliyordum ve adam bırakmayınca bir de küsüyordum kapris yapıyordum sonunda yine kendimi götürtüyordum. Evin tek kızıyım ya resmen milleti parmağımda oynatıyordum. Fakat baba gitti bu kız artık o prenseslikten emekli oldu. Büyüdüğümü anladığım an elektrik faturasının geldiği andı. Gerçekten o an ailecek babamın sırtına yapışmış bir asalak olduğumuzu fark ettik. Bir insan fatura bile yatıramaz mı bu kadar mı aciz olur sorusunu dönüp dönüp kendimize sorduk. O zamanlar annemin hiç bir şeye cesareti olmadığı için bir süre erkek kardeşimi öne sürsek de kaçınılmaz sondan kaçmam mümkün değildi. 2011 yazında tüm her şeyin artık yükünü almam gerekiyordu. Resmi işler, faturalar, alışverişler ve ev ekonomisi. Bu gün 2017 2010'dan bu yana çok zaman geçti ama bu gün durup düşündüğümde babamı çok iyi anlıyorum. Sürekli olarak her şey pahalılaşıyor ve bir sonra ki günü düşünmek zorundasın. Faturaya para yetecek mi evde ne bitmiş maaş ayın sonuna yetecek mi derdi beni mutsuz ediyor. Ne kadar 28 yaşında kocaman bir kadınım desem de bu konuda daha kırk fırın ekmek yemem gerektiğini farkında toy bir insanım.


Gelelim bu aralar neden mutsuz olduğuma; 
Babam öldükten sonra babamın üzerinde kaldı faturalar, dokunmadık. Babamın üzerinden gününü geçirmeden helal bir şekilde kuruşu kuruşuna faturalarımızı ödedik. Neyse geçen yıl kombi postumu hatırlarsınız o zaman babamın ölüm belgesi alınmıştı ondan kaynaklı olduğunu düşünüyorum geçen cuma eve bir kağıt geldi. Kağıtta babamın öldüğünü tespit etmişler ve 5 gün içerisinde doğal gaz için başvurmazsak gazımızın kesileceği yazıyordu. Koskoca yaz karpuz kabuğuna kaçmış olmalı ki kasım ayının sonunda kışın ortasında böyle bir şeyle karşılaştık.  Ankaralı olan bilir Başkent Doğal gaz Maltepe'dedir. Tabii biz endişe edince araştırmadan pazartesi günü gittik.Gitmeden annem dedi ki -''Kızım yanımıza 500 lira alalım belki lazım olur. ''  Evden çıktık metroya bindik ve  Maltepe metrosunda  indik. ALLAH tarafından sanırım güvenliğe bildiğimiz yeri sorma ihtiyacı duyduk. Güvenlik, binanın Söğütözü'ne taşındığını ve Çukurambar istikametinde olduğunu söyledi. Ne benim ne annemin  hiç yolu düşmedi. O yüzden nereden gidilir, neye binilir bilmiyoruz. Bunun üzerine annem kuş yürekli bir kadın olduğundan rengi attı, panik yaptı. Hemen metrodan çıkmadan Kızılay'a döndük orada ki güvenliklere sorduk. Çayyolu aktarmasına binip 3. durakta inecektik. Aslında yapacağımız iş o kadar basit ki metrodan inince ne yapacağımız konusu yüzünden gittik durakta bir adama daha sorduk. Neyse ki o da oraya gidecekmiş sanki okuma yazmamız yok gibi onunla gittik. İşin tuhafı o istikamete giden kimse bina nerede bilmiyordu. Adam sağ olsun taksi var köşede oraya sorun dedi inince. (Armada Alışveriş Merkezinin karşısına denk geliyor taksi durağı.) Taksici dönün şuradan köşeye direk gidin Arma Kule'nin yanında dedi. Bayağı bir yürüdük sonunda binayı bulduk. Girdik hemen sıra aldık, bekledik  ve sıra gelince belgelerimizi verdik. Kartlı bir sayaç kullandığımızı değiştirmek için 410 lira ödememiz gerektiğini söyledi görevli. O an kafamdan kaynar sular indi.

1. Yeni gaz yüklemiştik içerisinde 485 m3 gaz vardı sayacın.
(Bizim yaşam tarzımıza göre 3 aylık gaz demek.)

2. 300 dolar verip aldığımız bir sayacımız var bir kere bile bozulmadı taş gibi. 

3. Adres değiştirmediğimiz halde para ödüyor olmamız.Neyse iç çeke çeke parayı uzattım ama içinde gaz olduğunu söyledim. Görevli hemen yansıyacağını söyledi ve 300 dolarında abone parası olduğunu, sayaç parası olmadığını ama bu sayacı kapattırırken 410 liramı alacağımı söyledi. Tabii o moral bozukluğuyla üzerine soğuk su içip eve geldik. 48 saat içinde sayaç için geldiler. İçinde ki gaz için bir daha sordum fotoğraflarını çektiklerini, not aldıklarını, belge yazdıklarını ve bakanlığa gideceğini faturama yansımasının 2-3 ayı bulacağını söyledi. Peki bu kış için benim ne işime yaradı anlamadım. Yaz geldikten sonra bana indirim olsa ne olur, ben indirim görsem ne olur. Açıkçası benim peteklerim yanarken indirim yansısın isterdim. Anlayacağınız zorla hem sayaç parası ödedim, hem içinde ki gaz parasından oldum. Nereden baksan bu iş için bu ay 800 lira yol parası hariç para çıktı cebimden. Şimdi kuru emekli maaşlı biz, ayın sonu nasıl gelir diye düşünüyoruz. Daha da 20 gün var maaşa bu da beni mutsuz ediyor. Ha birde ilk defa faturalı kullanacağız ve kartlı gibi geniş geniş kullanma ihtimali yok artık, becerebilecek miyiz o da belli değil. Şimdilik aynı devam ediyoruz inşallah fatura abartı rakamlı gelmez. Yine de pozitif düşünmek gerekirse her zaman doğru, bilinçli bir kullanıcı olduk. ALLAH aç bıraksın ama haram yedirmesin.

Düşündüğüm zaman bu kadarcık şey bile ne kadar bizim için olağan bir şeymiş gibi geldi. ALLAH yaşatmasın bundan daha ağırı gelse kaldırabilir miyiz bilmiyorum. Önümü görememek canımı çok sıkıyor. Nereden bir şeyi tutsam elimde kalıyor. İş arıyorum iş yok, okuyorum dersleri geçemiyorum, ev ekonomisinde hala ailecek sınıfta kalıyoruz ne olacak bu işin sonu bilmiyorum. Bu yüzden böyle olaylar geldiğinde bir kez daha anlıyorum bir baba çok önemli. Arkada bir baba olduğu zaman o dağ seni en ağır şey bile gelse koruyacakmış gibi geliyor. Sanki o olsa her şey kolay basit çözülecekmiş gibi geliyor. Kısacası bence anneler kadar, babalarda bir süper kahraman. Babanız yaşıyorsa, nefes alıyorsa nefes alırken değerini bilin maddi olayları geçtim manevi olarak da bir baba iyi de olsa kötü de olsa nefes alışı yetiyor. Ve şunu unutmayın babanız yaşarken çoğu şeyde siz de devreye girin. Sonrasında babanız ölünce sudan çıkmış balığa dönüyorsunuz. Son olarak sayaç olayı için aklıma takılan bir şey var... İyi - kötü bize babamdan maaş kaldı. Kocası ölen bizim gibi böyle tespit edilen geliri olmayan kadınlar ve evlatları ne yapacak?

32 yorum:

 1. Allah hepimizin yardımcısı olsun İnşallah. Ekonomik etkenler ülke olarak belimizi büküyor ama dayanmaktan, çabalamaktan ve dua etmekten başka ne gelir ki elden..

  Allah sevdiği kullara azap vermezmiş. Sıkıntı verirmiş, sabretsinler diye. İnşallah bizde çektiğimiz bu sıkıntıların, bir gün mükafatını görürüz.

  Mekanı cennet olsun İnşallah. Gönlünü ferah tutmaya çalış. Allah'tan ümit kesilmez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, evet çabalamaktan başka şansımız olmuyor. Bende senin gibi düşünüyorum bu sınavların sonunda bir hayır vardır elbet daha büyük sınavlardan korusun ALLAH hepimizi. Allah razı olsun. :)

   Sil
 2. Öncelikle başın sağ olsun Rabbım sabırlar versin inşallah.... yazını okurken öyle bir iç çektim ki sorma bir an kendi yaşadıklarım geldi aklıma hayat o kadar zor yükler bırakıyor ki bazen sorma ..Hep söylediğim bir söz vardır Rabbım darda koyup ta bunaltmasın derim hep Benim babam sağ annemle artık öyle bir hale geldiler ki en sonun da hem boşandılar hemde kendisi çekip gitti memlekete yerleşti en iyisini yaptı hayatında yaptığı en güzel şeydi bana göre neden dersen çok yordu gerçekten çok yordu ....Ha şu iyi tarafı da var iki küfür edip iki üç kuruş yolluyor hakkını yemeyeyim ama oda inan bin tane küfür eder artık o küfürler bile bana iltifat oluyor :) yeri geliyor bende sayıyorum ama:)..Şimdi evin yükü Ortancı kardeşimde oda çok iş aradı sonunda buldu bir senesini dolduracak inşallah dışarıdan da okulu bitiriyor işte evin anası babası oldu genç yaşata yeni 24 yaşına girdi...Ama işte ne yaparsın hayat gayesi iyi kötü devam ediyor hayat ...Ama sen o güzel yüreğini hiç üzme her şey olucağına varır sen anı yaşa gül eğlen iyi de olsa kötü de olsa gül ama hep her şeye rağmen gülmeye değer şeyler vardır hayatta Senin yaşadığın tüm zorlukları bende yaşadım yaşıyorum da ha bu günümüze çok şükür kimseye muhtaç olmadan yaşıyoruz çok şükür ....dilerim her şey ama her şey güzel gönlünce olur en kısa zamanda işte bulursun inşallah o güzel yüreğinden tebessümler hiç eksik olmasın inşallah :) Benim de çenem düştü :) arada benim bloğa uğra bir tebessüm olsun :)) yüzünde :) Rabbım en eylerse güzel eyler sen içini ferah tut her şeye rağmen ...En güzeline emanet ol ...Sevgiler canım benim ....

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Senin durumun daha kötü yaşarken yaşamıyormuş gibi olması daha zor olmalı. ALLAH yardımcınız olsun kardeşin içinde zor olmalı ama sizden güç buluyordur. Evet şükürler olsun başımızda bir çatı var az çok evimize para da giriyor bizden kötüleri var. Arada sıkıntı gelince böyle bunalımlar yaşıyorum ister istemez yoksa hep pozitifimdir ve her şerde bir hayır vardır diye düşünerek yaşarım. ALLAH razı olsun. Sevgiler. :)

   Sil
 3. Gözlerim dolu dolu okudum. Zaten duygusalım. Bu konular çok ağır geliyor bana.

  Çok çok zor. İnsan kaybına bile alışamazken alıştığı tüm düzenden oluyor. Bende 28 yaşındayım ve evlendiğimde öğrendim 3 kredi kartı kullanmayı, düğün borcu ödemenin ağırligini. Her baba bizimkiler gibi degil malesef. Esiminkiler hic bir yardimda buluadigindan hamileyken sarilip az ağlamamistik. Cok agir geliyor evet ama inan maddiyat diger acıların yaninda en hafifi. Geciyor hersy zamanla. Yeterki sabret. 💕

  Zor olmasa imtihan olmazdı. Umarım hersey yoluna girer ve cok güzel bir is bulursun. Allah rahmet eylesin babacigina.💕

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Borç en zoru olmalı ALLAH'tan borcumuz yok ama tabii bu gün evlenmek istesek bizimde olur o ayrı. Bazı aileler böyle oluyor çok duyuyorum ve kendi ailemden yaşadım da ama siz eşinizle birbirinizi sevdikten sonra gerisi önemli olmuyordur. Ne olursa olsun aile üyelerinin birbirine bağlı kalması bu tür sorunlarda çok önemli oluyor. Maddi olarak olmasa da manevi olarak büyük güç veriyor. Amin, ALLAH razı olsun. :)

   Sil
 4. Öncelikle Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun inşAllah.

  Yazında, babaların değerini ve bizlerin vurdumduymazlığını ne güzel kaleme almışsın... Sayende bu konuda çok daha fazla bilinçli olmamız gerektiğini fark ettim. Gerçekten babaların yeri öyle ayrı ki..

  Lütfen kendini fazla üzme, sonuçta sevgi asla mesafe tanımaz ve baban kalbinde olduğu sürece o hep senin yanında olmuş olacak. :) Ayrıca kendini berbat hissettiğin zamanlarda lütfen kendine sık sık, üzülünce hiçbir şeyin değişmediğini, bu yüzden harekete geçmek gerektiğini hatırlat. Üzülme, harekete geç. Anlaştık mı? :)
  Derinlerinde bir yerde olan mutluluğu lütfen görmezden gelme, onu kocaman kucakla, tamam mı? Çünkü mutluluk yalnızca kendini kucaklayanlara karşılık verir.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun.
  Kalemine, yüreğine sağlık. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet postun temeli anne ve babanın değeriydi. Kesinlikle tanımıyor bak 7 yıl oldu hala sanki babam yaşıyor gibi yaşıyoruz. Ne kadar bu dünyadan gitmiş olsa da ona benim yaptığım her şey malum oluyordur diye düşünüyorum. Bu yüzden hala o yaşıyor gibi ona layık bir evlat olmaya çalışıyorum. Bu da bana ayrı bir enerji veriyor. Üzüldüğüm zaman her şerde bir hayır vardır demeyi daha çok tercih ediyorum. Çünkü zaten alt yapı da değişmediğini bilerek üzüldüğüm için kendimi öyle teskin edemiyorum. Ama şerden doğacak hayırı düşününce ayrı bir rahatlama oluyor. Anlaştık. İşte o mutluluk iki yıldır nerelerde bulamıyorum. Amin, teşekkür ederim, ALLAH razı olsun. :)

   Sil
 5. Ben bu tür haksız (yolsuzluk diyeceğim, kimse kusura bakmasın) yolsuzluklara gerçekten çok sinir oluyorum. Sen tüm samimiyetinle oturup yazmışsın, ben de bir araştırayım dedim nasıl şeymiş bu. Gerçekten de son birkaç gündür bu şekilde mağduriyet haberleri dönüp duruyormuş. Özellikle tabi Ankara'da bir el değişikliği söz konusu oldu ya. Maalesef sizin de başınıza gelmiş.
  İnsanın tüm günü alt üst oluyor bilirim. Benim de bulunduğum yerdeki elektrik sağlayıcı firma neredeyse 200 dairenin elektrikli aletlerini bozdu bir gece yarısı; benimkiler de dahil. Yüksek voltaj nedeniyle... Herkes mağdur oldu... Bir aydır uğraşıyorum yaptığım masrafı geri almak için ve sanırım daha bir ay var yine beklemem için... Çarpık düzen...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizim aslında siyasetle ilgili olmayabilir. Geçen yıl kombimiz bozuldu bacalı kombi artık yasak olduğu için hermetik kombiye geçtik sayaç babamın üzerine olduğu için de ölüm belgesi ile annemin üzerine sözleşme oldu. Biliyorsun kontrole geliyorlar garantisi açılıyor doğru mu takılmış diye bakıyorlar ayrı ayrı insanlar geliyor bizim sağlığımız için. Bu süreçte annemin üzerine oldu her şey ve ölüm belgesi ile olduğu için tespit edilmesi kaçınılmazdı. Beni sıkıntıya sokan kırmızı maddelerle yazılan yerdi. Bu biraz zoruma gitti. Zaten dediğin gibi haberlerde dönmeye başlamış dün Star tv haberde izledim 14 gün içerisinde sayaç değişimi olayı varmış. Fakat bizimkinin bu olayla ilgili olduğu değil de kombi değişiminden kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Senin başına gelen geçen yıl yine Ankara Mamak'ta bir mahallenin daha başına gelmişti. Dayımların beyaz eşyaları değil de eskilerin müzik çalarları oluyor ya büyük dolaplı filan çok modaymış eskiden öyle bir aletleri bozuldu fişi takılıymış yüksek geldiğinde. İnşallah karşılığını alabilirsin mağdur olmazsın. :)

   Sil
  2. Bakalım, iban'ımı aldılar, bir ay sonra yatar diyorlar, göreceğiz. Sizin işte de aslında geçen yıl kampanyalı varmış belediyeden el değiştirince doğalgaz şirketiniz. Sayaç değişiminde taksit imkanı sunuyorlarmış. Bir de bas bas söylemişler hep, değiştirmek istemeyene zorla değil diye ama şu son aylarda sanırım artık direkt zorunlu hale getirmişler. Babana da ayrı üzüldüm, benimkiler de epey yaşlı, geç evlendikleri için. Her şeyin hayırlısı, arkadaşım. Her şerde bir hayır vardır derler ya, avuntumuz bu...

   Sil
  3. Evet geçen yıl dogal gaz sayaç olayı farklıymış demek ki bunda da bir hayır var öyle düşünmesek zaten hayat geçmiyor. ALLAH annene babana uzun ömürler versin huzurla yaşayın. Benim babam 48 yaşındaydı öldüğünde (ameliyatta tansiyonu toparlayamadı vefat etti) yaşasaydı 55 olacaktı annem de şu an 49 yaşında ALLAH uzun ömür versin. :)

   Sil
 6. Öncelikle babana Allah gani gani rahmet etsin:( Mekanı Cennet olsun. :( Sizlere de sabır versin:(

  Canım daha çok gençsin, o yüzden lütfen bu kadar umutsuz olma, umutsuz oldukça mutlu olma şansını kaybedersin, hayat zor ve evet analar, babalara sırtımızı yasladığımızda hayatın zor olduğunu farkedemiyoruz, çünkü tüm o yükü baba omuzluyor, o dağ gidince de kalakalıyoruz:( bunu ben de iyi biliyorum çünkü anne de, baba da gideli yıllar yıllar oldu. Güçlü ol ve babanın seni yukarıdan izlediğini düşün, başaracaksın baban için, kendin için...

  Sevgilerimle.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Amin, ALLAH razı olsun. Annemde öyle diyor daha yaşının baharındasın neden böyle takıyorsun. (Sanki kendi içten içe takmıyor) Kesinlikle fark etmiyoruz ve şunu fark ettim babam öldükten sonra insanları incelediğimde. Ne zaman bir insanın babası ya da annesi ölüyor o zaman büyüyor. Kaç yaşında olursan ol hayatı anne ve baba olduğu sürece tam anlamıyla fark edemiyorsun. ALLAH rahmet eylesin anneciğine ve babacığına. Teşekkür ederim. :)

   Sil
 7. nasıl hissettiğini çok iyi anlıyorum desem yanlış olmaz sanırım. 2013 yılında babam vefat etti. gelirimizin çooook büyük bir kısmı kesildi o zaman. haftada 3 kursa giden, konserden konsere restorandan restorana koşarak prenses gibi yaşayan ben 4 yıldır fatura, aidat hesabı yapıyorum her ay. hayat herkese zor biliyorum ama, umarım bir noktada kolaylaşır benim için diye dua ediyorum. allah senin de yardımcın olsun, enerjini düşürme^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynı durumdayız, emin değilim ama muhakkak bizimde kesilmiştir. Direk alanla ailesi alan aynı olmuyor sanırım. ALLAH ikimizin de yardımcısı olsun. :)

   Sil
 8. Babanızın maaşı varsa onu alabilirsin bir de belediyelerde vakıf diye bir bölüm oluyor.
  Geçimi yeterli olmayan ailesinde ölen bulunan anne babası ayrı olan böyle aile şeylerini tespit edip para yatırıyorlar haberin olsun ...
  Hayat gerçekten zor . İş aradım öğrencisin dediler bana iş vermediler .
  Öğrenciyim hala geçmeye çalışıyorum yazıyorum çalışıyorum yine kalıyorum
  Hayat beni seviyor mu bilmem

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Babamın maaşını alıyorum yazıda da bahsettim. İşsiz olduğum için babamın maaşı ikiye bölündü çoğunu annem küçük bir kısmını ben alıyorum bu şekilde babamın üzerinden sağlık sigortam da var. Belediyenin vakıf bölümüne maaşım varken başvurmam haram yemeye meyilli bir insan gibi gösterir beni. Vermezler zaten de benim kişiliğime aykırı bir durum olur. Sanırım senin dediğin orta halli insanların değil daha düşük insanların (geliri az olan ya da olmayan evi kirada olan yardıma muhtaç) alabileceği bir şey ben orta halli bir maddiyata sahibim ayın sonunda elimde para kalmıyor ama ayın sonunu getiriyorum şükürler olsun rabbime ve evim kira değil. Seninle aynı durumdayız ya üniversite diploması istiyorlar ya da istediğim işe alınmıyorum. İnşallah okul biterse seneye bulurum herhalde artık normalde 30 yaşında işe başlıyorlar zaten. Çokta geç kalmadım geçmişte de az çok iş deneyimim oldu bir şeyler çıkar sanırım. Umudu kaybetmemek lazım. :)

   Sil
 9. Renkli tirtil ; bu da gecer ya hu... Demek istiyorum öncelikle.Yazdiklarin cok içten bir yazi olmuş.mutluluklar da sıkıntılar da misafirimiz.gececek...Inan bana.ne diyeceğimi bilmiyorum ama seni seviyorum ben ya.üzülme...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah geçecek bu ay biraz sıkıldım yoksa normalde çok rahat yetiyor bunlarda arada olur olmazsa zaten sorun. Ufak tefek sınavlarla sınasın ALLAH büyüklerini göstermesin hiç birimize. Teşekkür ederim canım benim. :)

   Sil
  2. Bu arada kpss düşünüyorsan youtube den bazi hocalar önerebilirim.Ben geçen sene lise kpss ye hazirlandim ordan biliyorum.Seninle konustuguma cok sevindim 😊 Bu arada ne okuyorsun?

   Sil
  3. Düşünüyorum ama 1 yılım var 4 yıllık bir okulun bitmesi için. Türk Dili ve Edebiyatı. :)

   Sil
 10. Senin için hayat şimdi başlıyor. Eğer pes edersen çabuk tükenirsin. Bir şekilde işe başlayıp
  Annene destek olman gerek. İşkura bir başvuru yap istersen. Ayrıca sayfa görüntülenme sayın hiç fena değil adsense ufakta olsa bütçeye katkı yapar.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Daha başlamadı bile insanlar diyor ki evlenince daha zormuş bu sefer tek başına kalacaksın ev, iş, çocuk, eş hepsi üst üste sırtına yüklenecek diyorlar. :) Şu an okuyorum ondan İşkur'u düşünmüyorum az kaldı zaten bitmesine direk olarak KPSS ile işi halletmeye karar verdim. Bundan daha evvel bahsetmiştim Adsense beni kabul etmiyor 4 defa başvurdum her isteklerini yaptım daha fazla şunu düzelt bunu düzelt dedi resmen blogunu tamamen sil demeye kadar gidecekti. O yüzden artık oraya başvurmayı düşünmüyorum. Benim blogum komple çalındı o şahısa aynı içeriği olmasına rağmen reklam veren, daha yeni açmış doğru düzgün elle tutulur içeriği olmayan bloglara reklam veren bir yer. Fakat ilerde 2. bir blog açıp şansımı deneyebilirim. Bu blogum için artık adsense düşünmüyorum. Para için daha fazla kendimden ödün vermek istemiyorum. :)

   Sil
 11. Allah beterinden saklasın. Şükretmek gerek. Ummadığın zaman karşına Rabbim ne güzellikler çıkarır. Bu arada vefat durumlarında babamın, annemin üstünde kalsın demek resmi kurumlar açısından yaşadığın sıkıntıları maalesef beraberinde getiriyor. Vefat eden kişi 1.derece ise hemen veraset, devir vs ne gibi işlemler varsa yapılmalı. Aksi durumlarda yaşadığın sıkıntılar yaşanıyor ve yaptırımları da ağır oluyor. Baban için üzüldüm. Allah rahmet eylesin.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Her daim şükrediyorum, babam öldüğünde bile hayır arayıp şükrettim. Amin inşallah ve şunu yazabilirim bu ay harici genel olarak çok rahatım ama babam ilk öldüğü zamanlar da hemen bir şeyler yerine oturmadığı için zorluk çok çektik o zamanlar bile bir kapı kapanırken diğeri açıldı. Evet, bu olayla aslında alınması gerektiğini öğrenmiş olduk. O resmi işlemleri 2010 yılında babam öldükten hemen sonra yaptık sadece faturalar babamın üzerineydi ve evet alınmazsa cezası oluyor. Faturalı cep telefonu hattı varsa da bekletilmemeli şahsının öldüğü zamandan itibaren süresi varmış o süreçte üzerine alınmazsa ya da kapattırılmazsa ceza parası vererek kapatılıyormuş. Hala var mı bu bilmiyorum ki kesin vardır 2010-2011 yılları arasında öğrenmiştik. ALLAH razı olsun. :)

   Sil
 12. Ne kadar içten ve samimi paylaşmışsın duygularını.
  Herşeyden önce babacığının mekanı cennet olsun, sana ve ailene de bol sabırlar diliyorum.
  Galiba hayat bazı zamanlar bize birşeyler öğretmek için bekliyor. Senin de öğrenmek gereken şeyler vardır tüm bunların arasında.
  Haksızlık insanı en çok yıpratan şey. Hele bizim gibi ülkelerde... Ama insanın olduğu yerde iyilik kadar kötülük de bolca bulunuyor maalesef. Umarım hep iyi, vicdanlı insanlarla karşılaşırız.

  Sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim, ALLAH razı olsun. Kocaman ucu belli olmayan bir kader ve hayat yaşıyoruz. Ne zaman ne geleceğini asla bilmiyoruz, hayatın bize ne getireceğini bilmediğimiz için de hep hazırlıksız yakalanıyoruz. Evet, her başıma gelen olaydan bir ders çıkarıyorum bu da toy olan beni yavaş yavaş pişiriyor olgun kıvama getiriyor. İnsanın olduğu yerde hep bir kötülük oluyor ama gelen şerde de muhakkak bir hayır oluyor. Belki de bu gün başımıza gelen ufak olaylar uyarılar bizi, gelecekte ki daha büyük şeylerden koruyordur kim bilir. :)

   Sil
 13. Basin sagolsun canim. Hayatta hersey ögrenilebilir. Ilk basta tabii zorluk oluyor ama insan alisiyor. Ümitsizlige kapilma ne olur. Yasadikça daha neler görüyor insan 😊

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dostlar sağ olsun. Evet çalışmadan hazır ekmek yemek olmaz. Muhakkak önce çilesi olacak ki sonra bal kaymak yiyebilelim. Normalde çok fazla ümitsizlik olmaz ama kırmızı maddelerle belirttiğim yer biraz beni üzdü. Evet yolun başı daha neler olacak neler. Şükürler olsun bu günümüze. :)

   Sil
 14. Bu da geçer. geçecek zaten eminim bunu sizde biliyorsunuzdur. Muhtemelen sadece birileri duysun istedin üzüntünü, yaranı..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah kalbimi temiz ve ferah tutmaya çalışıyorum ama hala aynı enerjiye sahibim. Evet, anlatacak kimse olmadığı için bloguma yazmak istedim. :)

   Sil

✿Lütfen hiç bir sitenin linkini ve blogunuzun linkini paylaşmayınız.

DİKKAT !!! (BLOG LİNKİNİ PAYLAŞANLARIN YORUMLARINI YAYINLAMIYORUM)

TARTIŞMA YARATACAK CÜMLELERDEN KAÇININIZ, saygı ve sevgi çerçevesinde yorum yapmaya özen gösterelim.

LİNK, SİYASİ, SPOİLER, ÖTEKİLEŞTİRME ve TARTIŞMA yaratacak cümleleri yayınlamıyorum. :]
zhl:)

Tasarım:Sawako Kuronuma